خدمات جراحی زنان و زایمان

متخصص جراحی زنان و زایمان پزشکی است که علاوه بر تشخیص بیماری های زنان و درمان آن ها، بهترین روش ها را در زمینه زایمان و انواع عمل های جراحی زنان ارائه می دهد. جراحی زنان و زایمان یکی از شاخه های تخصصی پزشکی است.
جراحی های زنان در دو گروه درمانی و زیبایی، دسته بندی می شوند.

انواع جراحی زنان

هیستروسکوپی

این عمل تحت شرایط بیهوشی عمومی به منظور تشخیص و درمان بیماری های رحم انجام می شود. پزشک ابزاری تلسکوپ مانند را وارد رحم می کند و وجود انواع چسبندگی های داخلی رحم، پولیپ یا فیبروم را با مشاهده مستقیم بررسی می کند.

هیسترکتومی

رحم عضوی گلابی شکل است که در داخل محوطه لگن قرار گرفته است. در مواردی ممکن است نیاز به برداشتن رحم ضروری تشخیص داده  شود. در این صورت باید عمل هیسترکتومی یا خارج کردن باید انجام گیرد که در آن قسمتی از رحم یا کل آن برداشته می شود.به علاوه، از این روش جراحی برای درمان عفونت ها و انواع خاصی از سرطان هم استفاده می شود.

کورتاژ تشخیصی

کورتاژ تشخیصی یا نمونه برداری از رحم با دو هدف تشخیصی درمانی و به منظور بررسی سلامت رحم انجام می شود. در اغلب موارد جنبه تشخیصی دارد و برای تشخیص مشکلات رحمی مانند خونریزی غیر طبیعی رحمی یا سقط جنین انجام می شود.

لابیاپلاستی (جوان سازی واژن)

یکی از شایع ترین جراحی های زیبایی زنان، لابیاپلاستی است که جراحی پلاستیک روی لابیا یا لب های اطراف واژن است. هدف از آن تغییر اندازه و شکل لابیا است و جهت کوچک تر کردن یا اصلاح تقارن بین آن ها انجام می شود. این عمل به تنهایی و یا به همراه عمل واژینوپلاستی صورت می گیرد.

پرینورافی (ترمیم ناحیه پرینه)

افزایش سن و زایمان های متعدد سبب شل شدن و گشادی واژن و به تبع آن مشکل در رسیدن به ارگاسم می شود. عمل پرینورافی به منظور تنگ کردن و زیبایی واژن انجام می شود که برای تکمیل آن می توان لابیاپلاستی نیز انجام داد.

نکات مراقبتی لازم قبل از انجام عمل های زنان

 • مایعات فراوان بنوشید. هیدراته بودن می تواند به جلوگیری از یبوست کمک کند، یبوست یک عارضه جانبی رایج جراحی است که می تواند باعث ناراحتی خاصی بعد از هیسترکتومی شود.
 • برای هفته‌های بعد از جراحی، غذاهایی را که به راحتی درست می‌شوند، خریداری کرده و آماده کنید. بالا رفتن از پله ها را در دوران نقاهت محدود کنید و وسایل را برای دسترسی آسان تر جابجا کنید.
 • ترتیبی دهید که کسی بعد از عمل شما را به خانه برساند. پس از انجام بیهوشی اجازه رانندگی ندارید و پس از انجام عمل باید شخصی شما را به خانه برساند. پزشک احتمالاً توصیه می کند که تا دو هفته پس از جراحی رانندگی نکنید.
 • خوردن غذاهای سبک و پرهیز از خوردن غذاهای سنگین. این امر به فرد کمک می کند قبل و بعد از عمل احساس بهتری داشته باشد. تغذیه سالم امری مهم است، اما زمانی که باید عمل جراحی انجام شود مهم تر است.
 • دنبال کردن دستورالعمل های پزشک در خوردن و آشامیدن؛ در بیشتر موارد، بعد از نیمه شب شب قبل از عمل، نباید هیچ غذای جامد یا مایعاتی مصرف کنید. قبل از هر گونه جراحی شکم، پزشک ممکن است محلول خوراکی پاکسازی روده را تجویز کند. با این حال، اگر شرایط خاصی مانند سوراخ شدن روده، انسداد روده یا یبوست شدید وجود داشته باشد، این مرحله ممکن است برای شما صدق نکند.
 • استراحت کردن؛ شب قبل از عمل باید استراحت کرد. جراحی برای برخی از زنان استرس زا است. و در صورت استرس، بدن هورمون استرس ترشح می‌کند که می‌تواند سیستم ایمنی را ضعیف کند و توانایی بدن برای مدیریت درد و عفونت را مختل کند. به همین دلیل، مهم است که شب قبل از جراحی استراحت کامل داشته باشید. در صورت اضطراب زیاد، نفس عمیق بکشید.

نکات مراقبتی لازم بعد از انجام عمل های زنان

 • بخیه ها معمولا ظرف ۷ تا ۱۰ روز کشیده می شود. ممکن است از بخیه های قابل جذب نیز استفاده گردد. بخیه های داخل واژن نیز نیازی به کشیدن نخواهد داشت.
 •  بانداژ روی زخم را نیز می توان ظرف ۴۸ تا ۷۲ ساعت برداشت.
 • در مراقبت های بعد از جراحی زنان، توجه داشته باشید نواحی بریده شده باید تمیز نگاه داشته شوند. در بحث مراقبت های بعد از جراحی زنان باید بدانید جای زخم ناشی از جراحی در طول زمان تغییر می کند اما ممکن است برطرف شدن کامل آن تا سال ها به طول انجامد. همچنین ممکن است نواحی جراحی تا مدتی حس خود را از دست دهد که این تا حدی طبیعی می باشد.
 • در مراقبت های بعد از جراحی زنان به خاطر داشته باشید در نواحی برش محل جراحی، از هیچ فراورده موضعی مانند کرم یا لوسیون استفاده نکنید مگر آن که پزشک متخصص زنان و زایمان دستوری مبنی بر مصرف این ترکیبات داده باشد. جراحی لاپاراسکوپیک گزینه کم تهاجمی تری می باشد که در نتیجه انجام آن چند برش کوچک ایجاد می گردد.
 • در برخی موارد جراحی زنان به صورت واژینال انجام می شود. بخیه های به کار رفته در جراحی واژینال قابل جذب بوده و فرایند جذب بخیه ها حدودا ۶ هفته به طول می انجامد و نیازی به کشیدن نخواهد داشت. در جراحی واژینال وجود ترشحات خونی، صورتی و یا قهوه ای تا جذب بخیه ها نرمال می باشد. مادامی که بخیه ها جذب می گردد ممکن است تکه هایی از نخ بخیه را روی لباس زیر و یا دستمال توالت خود رویت کنید